Porady prawne na terenie Limanowej

Porady prawne na terenie Limanowej

Porady prawne na terenie Limanowej
Borykasz się z problemami dotyczącymi prawa cywilnego lub gospodarczego? Szukasz doświadczonego prawnika, który pomoże Ci w podziale majątku lub spadku? A może potrzebujesz porady mecenasa w kwestii rozwodu? Zapraszamy Cię do naszej Kancelarii Radcy Prawnego Grzegorza Biernata. To właśnie u nas otrzymasz fachową poradę i profesjonalne podejście do każdej sprawy. Lata doświadczenia w branży oraz praktyka pozwoliły nam poszerzyć swoje horyzonty i zdobyć praktyczną wiedzę. Do każdego z naszych Klientów podchodzimy indywidualnie i dyskretnie.

Porady prawne – Limanowa

Jeśli szukasz porady prawnej w Limanowej, skontaktuj się z naszą Kancelarią Prawną. Od lat specjalizujemy się w prawnych zagadnieniach, w szczególności dotyczących zakresu prawa cywilnego oraz gospodarczego. Jako Kancelaria Radcy Prawnego Grzegorza Biernata zajmujemy się kompleksową pomocą w sprawach: rodzinnych, spadkowych, windykacyjnych, związanych z prawem pracy oraz z zamówieniami publicznymi. Prawo w Limanowej posiada wielu swoich zwierzchników, jednak nasza Kancelaria jest wszędzie tam, gdzie zaistnieje taka potrzeba.

Prawo Limanowa – najwyższa jakość świadczonych usług z zakresu prawa gospodarczego

Nasza Kancelaria Radcy Prawnego Grzegorza Biernata świadczy pomoc prawną dotyczącą spraw korporacyjnych oraz transakcji handlowych. Pomoc ta kierowana jest w kierunku przedsiębiorców. Mecenas Grzegorz Biernat swoją poradą oraz doświadczeniem wspiera zarówno osoby fizyczne, które posiadają własną działalność gospodarczą, jak i spółki prawa handlowego. Nasze działania dotyczą m.in.: stałej obsługi prawnej przedsiębiorstw, rejestracji podmiotów w CEIDG oraz KRS, a także dokonywania zmian we wspomnianych rejestrach. Specjalizujemy się również w sporządzaniu oraz opiniowaniu umów i statutów spółek prawa handlowego, jak również innych aktów wewnętrznych regulujących organizację podmiotów. Jeśli szukasz porady prawnej w Limanowej, zapraszamy Cię do kontaktu z naszą Kancelarią. Służymy poradą prawną oraz pomocą na wielu prawnych płaszczyznach. Do zobaczenia!
Kontakt z Radcą

Szukasz prawnika w Limanowej?

Szukasz prawnika w Limanowej?

Każdego dnia wiele osób zmaga się z różnymi problemami prawnymi, na których rozwiązanie może wpłynąć jedynie zewnętrzna pomoc specjalisty. Znalezienie adwokata, który zapewni Ci pełen profesjonalizm w swoim działaniu, wzbudzi zaufanie oraz okaże prawdziwie ludzkie podejście i umiejętność wcielenia się w Twoją sytuację, jest niezwykle ważne. Czynniki te w połączeniu z doświadczeniem oraz fachową wiedzą są idealną szansą na znalezienie odpowiedniej kancelarii.

Kancelaria Prawna Grzegorz Biernat – czym się zajmujemy?

Specjalizujemy się w kilku gałęziach prawa. Świadczymy pomoc prawną w zakresie prawa rodzinnego oraz szeroko rozumianych praw i obowiązków w zakresie opieki i kurateli, prawa cywilnego, prawa gospodarczego, w tym w zakresie spraw korporacyjnych, transakcji handlowych oraz prawa pracy. Nasze usługi wiążą się także z niesieniem pomocy prawnej w zakresie zamówień publicznych oraz windykacji należności. Jesteśmy gotowi podjąć się zadań związanych z rozwodem, podziałem majątku, zniesieniem współwłasności, ale także w zakresie transportu, infrastruktury czy ochrony środowiska. Udzielamy również pisemnych oraz ustnych porad i konsultacji. Sporządzamy opinię prawną oraz ekspertyzy przedstawiane przez klientów naszej kancelarii prawnej, jak również projekty umów, porozumień, uchwał, regulaminów, pism procesowych czy listów intencyjnych i listów radcowskich. Działamy w zakresie zastępstwa klienta na podstawie udzielonego pełnomocnictwa m.in. przed sądami powszechnymi oraz administracyjnymi.

Kancelaria Radcy Prawnego w Limanowej

Jesteśmy Kancelarią Prawną, która siedzibę ma na terenie Limanowej. Usługi świadczymy zarówno dla mieszkańców miasta, jak i osób z terenu sąsiednich miejscowości powiatu np.: Mszana Dolna, Męcina, Nowe Rybie, Kamienica, a także na terenie całego województwa małopolskiego. Jesteśmy otwarci na potrzeby naszych klientów. Swoje działania wykonujemy z pełnym zaangażowaniem oraz dyskrecją.

Formy kontaktu z Kancelarią Prawną Grzegorza Biernata

Każdy z klientów może otrzymać pomoc osobiście w siedzibie kancelarii, jak i w przedsiębiorstwie osoby zainteresowanej lub innym ustalonym wcześniej miejscu. Możesz skontaktować się z nami także drogą telefoniczną lub w formie wiadomości e-mail.

Wybierając swojego reprezentanta w obsłudze prawnej, kieruj się jego umiejętnościami, doświadczeniem oraz recenzjami. Nasza firma jest jedną spośród kilkunastu na terenie Limanowej, ale jako jedna z niewielu jest w pełni konkurencyjna i dostępna dla każdego klienta.

Wybierz Kancelarię Prawną Grzegorza Biernata i ciesz się pełną jakością i profesjonalizmem świadczonych usług.

Kontakt z Radcą

Obostrzenia COVID-19 – kilka słów okiem radcy prawnego

Obostrzenia COVID-19 – kilka słów okiem radcy prawnego

Panująca pandemia koronawirusa niesie za sobą nie tylko wiele skutków zdrowotnych, ale także utrudnień związanych z codziennym funkcjonowaniem. Nie od dzisiaj wiadomo, że liczne obostrzenia, zakazy czy panujące nakazy dają się każdemu we znaki. W szczególności, gdy dotyczą one codziennych stref naszego życia i naszej swobody funkcjonowania. Obecna sytuacja w Polsce często wzbudza wśród wszystkich obywateli dość kontrowersyjne odczucia. Jedni uważają, że wkroczenie do użytkowania słowa „pandemia” nie jest adekwatne do panującej sytuacji i raczej powoduje tworzenie niepotrzebnego napięcia oraz wzbudza niepokój. Inni natomiast uważają, że sytuacja jest naprawdę poważna i wymaga intensywnych działań rządu.

Rozbieżność informacji podana do wiedzy publicznej

Obecna sytuacja w kraju sprawia, że rząd na czele z Ministrem Zdrowia oraz Premierem chcą podejmować jak najwięcej działań, które mogłyby zabezpieczyć Polaków przed ciągle rozprzestrzeniającym się wirusem. Pojawiają się niestety sytuacje, w których informacje podane na konferencji przez Premiera Mateusza Morawieckiego okazują się być sprzeczne i dość kontrowersyjne. Często także określane jako niezgodne z prawem i krytykowane przez znaczną część naszego społeczeństwa.

Konieczne uchwalenie ustawy w sejmie

Informacja Premiera o zakazie poruszania się w Sylwestra, czyli 31 grudnia od godziny 19:00 do dnia 1 stycznia do godziny 6:00 okazała się być całkowicie niezgodną z prawem, a oparta jedynie na rozporządzeniu nie dała oczekiwanych rezultatów rządu. Kolejnym oburzającym polskie społeczeństwa obostrzeniem był zakaz przemieszczania się w godzinach 8:00 do 16:00 dzieci w wieku do 16. roku życia bez opieki dorosłego. Sytuacja ta miała panować również w czasie ferii. To kolejna z niedorzeczności rządu, która pomimo braku ogłoszonego stanu nadzwyczajnego wprowadza jakiekolwiek ograniczenia poruszania się i przemieszczania.

Dzięki licznym apelom rodziców oraz organizacji społecznych, które za absurd uważają brak możliwości wychodzenia dzieci na świeże powietrze, Premier Mateusz Morawiecki postanowił odstąpić od tego nakazu na okres ferii zimowych, które w związku z pandemią ustanowione zostały dla całej Polski w tym samym czasie.

Warto pamiętać, że jakiekolwiek obostrzenia są zgodne z prawdą tylko wtedy, gdy zostaną uchwalone ustawą sejmu. W innym przypadku mogą to być jedynie prośby skierowane do społeczeństwa, które mają na celu zdrowie i życie polskich obywateli.

Zastawiają Cię inne kwestie związane z pandemią Covid-19? A może szukasz rozwiązania i odpowiedzi na zupełnie inne pytanie. Skontaktuj się z naszą kancelarią i powierz nam swój problem.

Kontakt z Radcą

Wigilia w 5 osób? – Nowe rozporządzenie RP

Wigilia w 5 osób? – Nowe rozporządzenie RP

Wraz z ciągłym trwaniem pandemii koronawirusa Premier RP podjął kilka racjonalnych zmian, związanych zarówno z okresem Świąt Bożego Narodzenia, jak i również Sylwestrem. Od 28 listopada Premier Mateusz Morawiecki wprowadził dodatkowe restrykcje, ogłaszając, że przed wszystkimi obywatelami Polski jest „100 dni solidarności”. Szef rządu miał na myśli fakt, że tylko dzięki wspólnemu zaangażowaniu oraz przestrzeganiu wprowadzonych obostrzeń uda nam się przetrwać czas do pojawienia się szczepionki na Covid-19.

Święta Bożego Narodzenia okiem Premiera RP

Szef rządu ogłaszając najnowsze rozporządzenie dotyczące walki z pandemią koronawirusa, zaznaczył, że na Wigilii nie może być więcej niż pięć osób, podkreślając, że limit ten nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących bądź gospodarujących. Ten zapis powstał w związku z corocznym przemieszczaniem się rodzin w odwiedziny szczególnie w tym okresie. Szef rządu prosił o przeżycie kameralnych świąt, w gronie najbliższej rodziny. Podkreślał, że jest to bardzo specyficzny i trudny dla wszystkich czas, który wymaga od polskich obywateli odpowiedzialności oraz wytrwałości. Przedstawiono także kwestie związane z niemożliwością odbywania się pasterek w kościołach, podczas których corocznie spotykało się w nim nawet kilkaset osób. 

Co z Sylwestrem w tym roku? 

Podobnie jak w Wigilię, tak i w Sylwestra liczba osób jest ograniczona. Wydane rozporządzenie zaznacza spotkanie się podczas nocy sylwestrowej maksymalnie pięciu osób, które wspólnie nie zamieszkują oraz nie gospodarują. Zabronione zostało także puszczanie fajerwerków w miejscach publicznych oraz ogólny zakaz organizowania publicznych wydarzeń sylwestrowych w dużych miastach, jak to bywało każdego roku. 

Kwestia sporna wśród Polaków

Liczne obostrzenia, jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki, wprowadzane są wyłącznie w celu dbania o zdrowie i życie wszystkich Polaków. Większość polskich obywateli nie zgadza się z tymi restrykcjami, jednak dla dobra wspólnego część z nich deklaruje, że dbając, zastosują się do wprowadzonych nakazów.

Jeśli nie jesteś pewien nowych zasad wprowadzanych wraz z kolejnymi rozporządzeniami, skontaktuj się z naszą kancelarią. Odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Kontakt z Radcą

Pandemia w Polsce. Czy muszę nosić maseczkę?

Pandemia w Polsce. Czy muszę nosić maseczkę?

Pandemia koronawirusa w Polsce niesie ze sobą wiele obaw, niedomówień, sprzecznych informacji. Społeczeństwo dzieli się na tych, którzy wierzą w tę chorobę i przestrzegają wszystkich zakazów oraz nakazów, ale dzieli się także na tych, którym SARS-Cov-2 wydaje się spiskiem i nieprawdą. W związku z tym ta druga część osób niekoniecznie stosuje się do powszechnie obowiązujących rozporządzeń. Ponadto widoczna fala protestów antycovidowców mocno i intensywnie uwidacznia się w wielu polskich miastach. 

Gdzie obowiązuje nakaz noszenia maseczek? Trzy kolory bezpieczeństwa

Nakaz noszenia maseczek w Polsce dotyczy w szczególności stref czerwonych – stref, w których zasady bezpieczeństwa są najbardziej rygorystyczne. W obszarach, w których dominuje największe zakażenie koronawirusem, obowiązek zakrywania ust i nosa jest egzekwowany przez policję oraz straż miejską. Ogólne rozporządzenie ma na celu powstrzymanie rozpowszechniania się wirusa Covid-19 i zmniejszenie ilości osób zakażonych. W Polsce dokonuje się także podziału na obszary w strefie żółtej oraz zielonej. W strefie żółtej również obowiązuje nakaz noszenia maseczek lub innych nakryć, które zasłonią usta oraz nos, jednak restrykcje te są złagodzone w porównaniu ze strefą czerwoną. Strefa zielona jest strefą ostrzegawczą, a panujące w niej obostrzenia są najłagodniejsze. 

Podział bezpieczeństwa wyodrębniony jest w zależności od ilości osób zakażonych. Od 24 października wprowadzona została strefa czerwona dla naszego kraju. Zatem w całej Polsce obowiązują takie same zasady. 

Czy to musi być maseczka? 

Wiele osób posługuje się sformułowaniem „nakaz noszenia maseczki”. Jednak nie do końca tylko maseczka jest odpowiednia. Nakaz dotyczy zasłaniania ust i nosa, a maseczka nie jest jedyną możliwością. Częstą alternatywą jest także przyłbica lub nawet chusta czy szalik. Ważne jest, by wchodząc w miejsca publiczne, zatłoczone dostosowywać się do panujących rozporządzeń i zakrywać usta oraz nos. 

Jeśli borykasz się z niedomówieniami związanymi z noszeniem maseczki w Polsce, skontaktuj się ze mną. Odpowiem na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Zapraszam!

Kontakt z Radcą

Czy umowa ustna obowiązuje?

Czy umowa ustna obowiązuje?

Stanowczość i opanowanie zamiast roztargnień w pracy prawnika

Roztargnienie może nieść ze sobą różne niepożądane efekty. Może przysporzyć nam kłopotów i trudności. Z roztargnienia możemy zapomnieć wyłączyć żelazko, zamknąć dom czy zostawić w samochodzie torebkę wraz z kluczami. Możemy skręcić w lewo zamiast w prawo, zgubić drogę. Skutki mogą być kłopotliwe lub wręcz tragiczne. Człowiek jest tylko człowiekiem i mogą zdarzać się mu pomyłki, wpadki.

Dlatego dobrze mieć głowę na karku i bez niepotrzebnego stresu, zabiegania, roztargnienia załatwiać sprawy dnia codziennego. Niektóre zawody mogą wymagać o nas perfekcyjnego skupienia i niezmąconej uwagi. Księgowa, prawnik, ekonomista, matematyk, statystyk, architekt muszą trzymać się reguł i zasad. Ustępstwa, kreatywność, głowa w chmura stanowczo nie wchodzą w grę. Natomiast artystyczne dusze zawsze będą miały większą swobodę a inni będą przymykać oko na ich roztargnienie.

Skrupulatność i szczegółowość w prawie

My jako osoby pracujące w zawodzie, który mocno stąpa po ziemi, nie buja w obłokach, nie pozwalamy sobie na rozluźnienie. Każdą sprawę rozpatrujemy od początku do końca, zwracają uwagę na najmniejsze szczegóły. Kreatywność zostawiamy plastykom, a my pracujemy z precyzją, skrupulatnością godną zegarmistrza, farmaceuty.

Umowa na piśmie jako najlepsze zabezpieczenie

Ważne, aby w sytuacjach związanych z finansami, pracą zawodową, zakupem samochodu, kosztownych przedmiotów spisywać umowy. Umowa z pracodawcą, umowa z ekipą budowlaną, umowa kupnasprzedaży, te dokumenty dadzą nam pewność zapłaty, wykonania danej pracy. Wiele można przysporzyć sobie kłopotów, nieprzespanych nocy i nerwów wierząc komuś na słowo. Dobrze znamy sytuacje z życia wzięte, kiedy to „ktoś” obiecywał przyjść wybudować, wyremontować w określonym terminie. Zaliczka równie szybko znikła co ekipa budowlana. Dokument podpisany przez obie strony daje pewność obopólną. Każda ze stroną będzie miała korzyści z podpisania danej umowy. Zespół fachowców będzie miał pracę i co za tym idzie dany zarobek, a zamawiający otrzyma wybudowany dom, wyremontowane mieszkanie.

Kiedy sprawdzi się umowa ustna?

W świetle prawa obowiązuje także umowa ustna. Polega na ustaleniu podczas rozmowy pewnych postanowień i zobowiązań, które będą wypełnione. Dwie lub więcej stron zawiera ustną umowę gdy zgodnie oświadczają wolę. Najlepiej i bezpiecznie będzie kierować się umową ustną w sprawach nieskomplikowanych, zwyczajnych związanych z życiem codziennym. Jeżeli masz jakieś pytania i wątpliwość w kwestii umów ustnych i pisemnych, zgłoś się do naszej kancelarii. Uzyskasz profesjonalną i szybką pomoc.

Kontakt z Radcą

Znaczenie testamentu ustnego – doradzamy

Znaczenie testamentu ustnego – doradzamy

Kiedy może być sporządzony?

Oprócz własnoręcznie sporządzonego testamentu, obowiązuje także testament ustny. Nie jest to zwykła sytuacja. Wydarzenie to wiąże się z wieloma trudnościami i szeregiem przepisów, o których przecież trudno pamiętać w tragicznej sytuacji. Jednak warto pamiętać o najważniejszych aspektach. Testament ustny może zostać sporządzony przez spadkodawcę w szczególnych sytuacjach. Okoliczności, w których można taki testament zatwierdzić to na przykład obawa rychłej śmierci spadkodawcy. Kiedy mówimy o takiej sytuacji?

Stwierdzenie, że jest możliwość zgonu może być potwierdzone wiedzą lekarską. Ale także rozpatrzone może być subiektywnie, przez samego chorego. Stan zdrowia nagle pogorszył się lub pojawiły się nowe rokowania wskazujące na obawę rychłej śmierci. To sytuację, w których mówimy o rychłej obawie śmierci. Sąd Najwyższy jednak nie uzna testamentu ustnego w warunkach zamiaru samobójstwa. Istnieją jeszcze inne okoliczności, które uniemożliwiają, utrudniają spisanie testamentu. Wówczas, gdy wystąpiła sytuacja zagrażająca życiu, a nie było możliwości spisania testamentu, spadkodawca może ustnie przekazać treść testamentu, Takimi wydarzeniami może być na przykład wypadek samochodowy, nieszczęśliwe zdarzenie w pracy lub w innym miejscu.

Świadkowie

Najważniejszym punktem sporządzenia testamentu ustnego jest obecność co najmniej trzech świadków. Pamiętając przy tym, że świadkiem nie może być osoba niepełnoletnia, ubezwłasnowolniona, niewidoma, głucha, niema, skazana prawomocnym wyrokiem sądu, a także osoba, która nie może czytać i pisać. Dla świadka, nie mogą także być przewidziane jakiekolwiek korzyści w testamencie. Małżonek, krewni, to osoby, które także są wykluczone z możliwości świadkowania.

Spisanie testamentu

Testament ustny powinien być spisany przez jednego ze świadków lub osobę trzecią. Pismo powinno zawierać datę złożenia oświadczenia i datę jego spisania. Powinno być podpisane przez spadkodawcę i minimum dwóch świadków. Inną opcją jest ustalenie treści testamentu przez sąd, na podstawie przekazanych zeznań świadków.

Stwierdzenie testamentu ustnego to trudna forma. Wiele przepisów, wiele interpelacji. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy rozwikłaniu sprawy związanej z testamentem ustnym, pomożemy Ci rozwikłać te trudności.

Kontakt z Radcą

Rozdzielność majątkowa. Co się za tym kryje?

Rozdzielność majątkowa. Co się za tym kryje?

Dobrze mieć wspólne pasje, spędzać razem czas, ale niczym złym nie jest spędzanie wolnych chwil także osobno. W małżeństwie potrzeba także czasu tylko dla siebie. Oddechu, który pozwoli na to, aby zatęsknić. Jeżeli ktoś lubi chodzić po górach, a ktoś inny leżeć na plaży, jest to jak najbardziej naturalne. Nie trzeba robić razem wszystkich czynności. Ważna jest równowaga. To, aby nie przesadzić w żadną stronę. Również ma się to do sfery finansowej. Ważne jest, aby każdy w związku mógł operować indywidualnie pieniędzmi. Ileż mniej wówczas byłoby kłótni, sporów. Nikt nikomu nie wypomina, nie zabiera zaskórniaków.

Rozdzielność majątkowa to sposób na indywidualne finanse

Każdy z małżonków ma wówczas swój osobisty majątek. Takie rozwiązanie można wprowadzić intercyzą lub orzeczeniem sądu. Wspólność majątkowa po zawarciu małżeństwa jest naturalna. Decydując się na rozdzielność należy wybrać sposób na podział finansów. Rozdzielność majątkowa zapewnia, że każdy z małżonków ma swoje pieniądze i dzięki temu może nimi samodzielnie zarządzać. Pamiętając przy tym, iż sam także odpowiada za swoje długi.

Intercyza

To nie sposób tylko dla skłóconych małżeństw. To umowa, którą zawierają między sobą małżonkowie dobrowolnie w pełnym porozumieniu. Aby dokonać podziału majątku intercyzą, małżeństwo musi udać się do notariusza. Tam spisuje podział majątku. Nie wstydźmy się pomyśleć o rozdzielności majątkowej. Podpisanie intercyzy nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie, w wielu życiowych sytuacjach jest to bardzo mądre i odpowiedzialne zachowanie. Dobre i zgodne małżeństwa także mają do niej prawo.

Orzeczenie sądu

Jednak są takie sytuacje, gdy małżonkowie nie potrafią się porozumieć. Wówczas rozdzielność majątkową można wprowadzić przymusowo, na podstawie orzeczenia sądu. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy rozwód nie jest jeszcze zakończony, a już chce się mieć pewność w sprawach finansowych. Ubezwłasnowolnienie, upadłość, separacja, to kolejne sytuacje, w których sąd może orzec rozdzielność majątkową.

Kontakt z Radcą

Upadłość czy likwidacja spółki?

Upadłość czy likwidacja spółki?

Czym różnią się te dwa pojęcia?

Nie możemy łączyć ze sobą dwóch pojęć jakimi są upadłość i likwidacja. Mylenie ich czy używanie zamiennie prowadzi do popełniania błędów. Likwidacja spółek a prawo upadłości pochodzą z różnych ustaw. Postaramy się w prosty sposób pokazać różnice między nimi.

Likwidacja

Coś zlikwidować czy zakończyć. W łatwy sposób możemy skojarzyć pojęcie likwidacji. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością dokonują z różnych względów zakończenia działalności gospodarczej. Przyczynami może być utrata koncesji lub zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. Straty, które ponosi spółka lub po prostu koniec okresu, przez który miała działać, to koleje przyczyny likwidacji. Zdarza się, że konflikty także są jedną z przyczyn zakończenia działalności. Dokonanie likwidacji to rozwiązanie z reguły bardziej opłacalne. Zamknięcie danej spółki polega na zakończeniu jej spraw i doprowadzeniu do spieniężenia majątku. Funkcjonowanie spółki kończy się z dniem zakończenia postępowania likwidacyjnego i wykreśleniem jej z rejestru przedsiębiorstw KRS. Nasza kancelaria w takich sytuacjach zawsze służy pomocą. Likwidacja spółki z o.o. jest złożonym procesem. Składają się na niego liczne procedury związane m.in. z ochroną wierzycieli spółki. Wówczas warto skorzystać z doświadczenia, które posiadamy, abyśmy sprawnie mogli pomóc zakończyć daną działalność. Zajmiemy się także wszystkimi czynnościami likwidacyjnymi. Pomożemy ustrzec się przed różnymi skutkami prawnymi.

Upadłość

Natomiast jeżeli chodzi o upadłość to dosięgnie ona firmy, które stały się niewypłacalne. Nie zawsze kończy się jednak byt prawny spółki. Spółka z o.o. nie ulegnie zakończeniu wtedy, gdy postępowanie upadłościowe doprowadzi do zaspokojenia wszystkich wierzycieli. Inną opcją jest także umorzenie, uchylenie postępowania upadłościowego. Zgłoszenie upadłości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością niesie ze sobą szereg zasad, norm, ustaw, których trzeba się trzymać, stosować je i pilnować wielu terminów. Zawsze zachęcamy powierzyć tę kwestię prawnikom, którzy bezboleśnie pomogą przebrnąć przez zaułki prawne całego postępowania upadłościowego. Nasza kancelaria dopilnuje, aby do 30 dni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości zgłosić odpowiedni wniosek, aby każdy załącznik których jest wiele, był dostarczony zgodnie z wymogami ustawy.
Jeżeli Twojej firmie grozi likwidacja lub upadłość, zgłoś się do naszych wykwalifikowanych pracowników, a uzyskasz pomoc prawną na najwyższym poziomie.

Kontakt z Radcą

Prawo zamówień publicznych – jak do tego podejść?

Prawo zamówień publicznych – jak do tego podejść?

Wiele trudnych zagadnień

Co to jest? Kto może przystąpić do przetargu? Kto prowadzi przetarg, a kto jest uczestnikiem? Kto może być zamawiającym, a kto wykonawcą? Kiedy możemy realizować zamówienia publiczne według wewnętrznych regulaminów? Jak napisać taki regulamin? O co chodzi z progami unijnymi? Kiedy musi być ogłoszenie o zamówieniu? Szereg nurtujących pytań oraz masa niewiadomych – to wszystko nasuwa się, gdy słyszymy o zamówieniach publicznych. Zamówienia publiczne są skomplikowane i dla firm organizujących i dla osób, które przystępują do przetargów. Dziś może Cię to przytłaczać. Sprawimy, że przebrniesz profesjonalnie przez cały proces. Pomożemy Ci zrozumieć i skutecznie wdrożyć każdą kwestię.

Żmudny proces.

Wytłumaczymy czym są zamówienia publiczne. Odpowiemy na pytania dotyczące przetargów. Nasz zespół pomoże napisać oświadczenie, które potwierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań do uczestniczenia w przetargu. Sprawdzimy czy wartość zamówień nie przekracza równowartości 30 000 Euro i odpowiemy, dlaczego tak kwota jest istotna. Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych i ustawy o finansach publicznych to kolejne tematy do omówienia.

Jakie wyróżniamy tryby zamówień publicznych?

Wyjaśnijmy w skrócie jakie występują tryby zamówień publicznych. Wyróżnić możemy przetarg nieograniczony, ograniczony, negocjacje bez ogłoszenia, dialog konkurencyjny, zamówienie z wolnej ręki, zapytanie o cenę, partnerstwo innowacyjne, licytację elektroniczną.

Przetarg nieograniczony – przystąpić mogą do niego wszyscy chętni. Jest publicznie ogłaszany.
Przetarg ograniczony – Należy najpierw złożyć wniosek o dopuszczeni do przetargu. Jest publicznie ogłaszany, a przystąpić mogą tylko Ci którzy uzyskali zaproszenie do składania ofert.

Negocjacje z ogłoszeniem – Publicznie ogłaszany. Rozpoczyna się od składania ofert bez cen. Po negocjacjach odbywa się zaproszenie do składania ofert.

Dialog konkurencyjny – publicznie ogłaszany. Zamawiający wybiera wykonawców z którymi zostanie przeprowadzony dialog. Następie wybrani składają ofertę.

Negocjacje bez ogłoszenia – Z wybranymi wykonawcami następują negocjacje, a po nich zaproszenie do składania ofert. Tryb ten stosujemy w przypadkach, gdy nie wpłynął żaden wniosek, żadna oferta lub wszystkie zostały odrzucone.

Zamówienie z wolnej ręki – Po negocjacjach, zmawiający zaprasza jedną firmę. Ten tryb obowiązuje, gdy w drodze konkursu wyłoniono danego wykonawcę, a nagrodą było zaproszenie do negocjacji z wolnej ręki. Sytuacja taka występuje także wtedy, gdy na rynku jest jeden wykonawca danej usługi.

Zapytanie o cenę – Bardzo popularny tryb zamówień publicznych ze względu na to, iż przedmiotem zamówienia są dostawy, usługi powszechnie dostępne. Mogą to być np. artykuły biurowe dla firm, szkół. Pytania o cenę kierowane są tylko do wybranych przez siebie wykonawców. Takich wykonawców wybiera się co najmniej pięciu. Wybrańcy składają następnie ofertę.

Partnerstwo innowacyjne – Jest to ogłoszenie publiczne i dotyczy innowacyjnych produktu, usług niedostępnych na rynku. Z wykonawcami, którzy zostali dopuszczeni do składania wstępnych ofert, przeprowadzane są negocjacje. Po nich zaproszeni wykonawcy, składają ostateczne oferty.

Licytacja elektroniczna – nowoczesna forma, wykorzystująca najnowsze technologie. Polega na bezpośrednim wypełnieniu formularza na danej stronie internetowej. Następuje klasyfikacja a korzystniejsze oferty wygrywają.

 

Stojąc przed wyzwaniem jakim jest uruchomienie całego procesu składania zamówienia publicznego lub wzięcie udziału w przetargu warto sięgnąć po naszą pomoc. Jako doświadczona kancelaria pomogliśmy już wielu klientom publicznym jak i przedsiębiorcom. Znamy się na tym. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty!

Kontakt z Radcą