Prawo zamówień publicznych – jak do tego podejść?

Wiele trudnych zagadnień

Co to jest? Kto może przystąpić do przetargu? Kto prowadzi przetarg, a kto jest uczestnikiem? Kto może być zamawiającym, a kto wykonawcą? Kiedy możemy realizować zamówienia publiczne według wewnętrznych regulaminów? Jak napisać taki regulamin? O co chodzi z progami unijnymi? Kiedy musi być ogłoszenie o zamówieniu? Szereg nurtujących pytań oraz masa niewiadomych – to wszystko nasuwa się, gdy słyszymy o zamówieniach publicznych. Zamówienia publiczne są skomplikowane i dla firm organizujących i dla osób, które przystępują do przetargów. Dziś może Cię to przytłaczać. Sprawimy, że przebrniesz profesjonalnie przez cały proces. Pomożemy Ci zrozumieć i skutecznie wdrożyć każdą kwestię.

Żmudny proces.

Wytłumaczymy czym są zamówienia publiczne. Odpowiemy na pytania dotyczące przetargów. Nasz zespół pomoże napisać oświadczenie, które potwierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań do uczestniczenia w przetargu. Sprawdzimy czy wartość zamówień nie przekracza równowartości 30 000 Euro i odpowiemy, dlaczego tak kwota jest istotna. Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych i ustawy o finansach publicznych to kolejne tematy do omówienia.

Jakie wyróżniamy tryby zamówień publicznych?

Wyjaśnijmy w skrócie jakie występują tryby zamówień publicznych. Wyróżnić możemy przetarg nieograniczony, ograniczony, negocjacje bez ogłoszenia, dialog konkurencyjny, zamówienie z wolnej ręki, zapytanie o cenę, partnerstwo innowacyjne, licytację elektroniczną.

Przetarg nieograniczony – przystąpić mogą do niego wszyscy chętni. Jest publicznie ogłaszany.
Przetarg ograniczony – Należy najpierw złożyć wniosek o dopuszczeni do przetargu. Jest publicznie ogłaszany, a przystąpić mogą tylko Ci którzy uzyskali zaproszenie do składania ofert.

Negocjacje z ogłoszeniem – Publicznie ogłaszany. Rozpoczyna się od składania ofert bez cen. Po negocjacjach odbywa się zaproszenie do składania ofert.

Dialog konkurencyjny – publicznie ogłaszany. Zamawiający wybiera wykonawców z którymi zostanie przeprowadzony dialog. Następie wybrani składają ofertę.

Negocjacje bez ogłoszenia – Z wybranymi wykonawcami następują negocjacje, a po nich zaproszenie do składania ofert. Tryb ten stosujemy w przypadkach, gdy nie wpłynął żaden wniosek, żadna oferta lub wszystkie zostały odrzucone.

Zamówienie z wolnej ręki – Po negocjacjach, zmawiający zaprasza jedną firmę. Ten tryb obowiązuje, gdy w drodze konkursu wyłoniono danego wykonawcę, a nagrodą było zaproszenie do negocjacji z wolnej ręki. Sytuacja taka występuje także wtedy, gdy na rynku jest jeden wykonawca danej usługi.

Zapytanie o cenę – Bardzo popularny tryb zamówień publicznych ze względu na to, iż przedmiotem zamówienia są dostawy, usługi powszechnie dostępne. Mogą to być np. artykuły biurowe dla firm, szkół. Pytania o cenę kierowane są tylko do wybranych przez siebie wykonawców. Takich wykonawców wybiera się co najmniej pięciu. Wybrańcy składają następnie ofertę.

Partnerstwo innowacyjne – Jest to ogłoszenie publiczne i dotyczy innowacyjnych produktu, usług niedostępnych na rynku. Z wykonawcami, którzy zostali dopuszczeni do składania wstępnych ofert, przeprowadzane są negocjacje. Po nich zaproszeni wykonawcy, składają ostateczne oferty.

Licytacja elektroniczna – nowoczesna forma, wykorzystująca najnowsze technologie. Polega na bezpośrednim wypełnieniu formularza na danej stronie internetowej. Następuje klasyfikacja a korzystniejsze oferty wygrywają.

 

Stojąc przed wyzwaniem jakim jest uruchomienie całego procesu składania zamówienia publicznego lub wzięcie udziału w przetargu warto sięgnąć po naszą pomoc. Jako doświadczona kancelaria pomogliśmy już wielu klientom publicznym jak i przedsiębiorcom. Znamy się na tym. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty!

Kontakt z Radcą