Pandemia w Polsce. Czy muszę nosić maseczkę?

Pandemia w Polsce. Czy muszę nosić maseczkę?

Pandemia w Polsce. Czy muszę nosić maseczkę?

Pandemia koronawirusa w Polsce niesie ze sobą wiele obaw, niedomówień, sprzecznych informacji. Społeczeństwo dzieli się na tych, którzy wierzą w tę chorobę i przestrzegają wszystkich zakazów oraz nakazów, ale dzieli się także na tych, którym SARS-Cov-2 wydaje się spiskiem i nieprawdą. W związku z tym ta druga część osób niekoniecznie stosuje się do powszechnie obowiązujących rozporządzeń. Ponadto widoczna fala protestów antycovidowców mocno i intensywnie uwidacznia się w wielu polskich miastach. 

Gdzie obowiązuje nakaz noszenia maseczek? Trzy kolory bezpieczeństwa

Nakaz noszenia maseczek w Polsce dotyczy w szczególności stref czerwonych – stref, w których zasady bezpieczeństwa są najbardziej rygorystyczne. W obszarach, w których dominuje największe zakażenie koronawirusem, obowiązek zakrywania ust i nosa jest egzekwowany przez policję oraz straż miejską. Ogólne rozporządzenie ma na celu powstrzymanie rozpowszechniania się wirusa Covid-19 i zmniejszenie ilości osób zakażonych. W Polsce dokonuje się także podziału na obszary w strefie żółtej oraz zielonej. W strefie żółtej również obowiązuje nakaz noszenia maseczek lub innych nakryć, które zasłonią usta oraz nos, jednak restrykcje te są złagodzone w porównaniu ze strefą czerwoną. Strefa zielona jest strefą ostrzegawczą, a panujące w niej obostrzenia są najłagodniejsze. 

Podział bezpieczeństwa wyodrębniony jest w zależności od ilości osób zakażonych. Od 24 października wprowadzona została strefa czerwona dla naszego kraju. Zatem w całej Polsce obowiązują takie same zasady. 

Czy to musi być maseczka? 

Wiele osób posługuje się sformułowaniem „nakaz noszenia maseczki”. Jednak nie do końca tylko maseczka jest odpowiednia. Nakaz dotyczy zasłaniania ust i nosa, a maseczka nie jest jedyną możliwością. Częstą alternatywą jest także przyłbica lub nawet chusta czy szalik. Ważne jest, by wchodząc w miejsca publiczne, zatłoczone dostosowywać się do panujących rozporządzeń i zakrywać usta oraz nos. 

Jeśli borykasz się z niedomówieniami związanymi z noszeniem maseczki w Polsce, skontaktuj się ze mną. Odpowiem na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Zapraszam!

Kontakt z Radcą